«Ադրբեջանցիների մոտ մնացել ա վերջին հաղթաթուղթը՝ հայ գերիները»․ Ա․ Կիվիրյան
![]() 267 Հինգշաբթի, 11 նոյեմբերի, 2021 թ., 21:54 Վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի գրառումը. «Ֆակտիշեսկի, գլոբալ առումով ադրբեջանցիների մոտ այդ մաքսակետ դնելուց զատ մնացել ա վերջին հաղթաթուղթը՝ հայ գերիները։ Բա հետո ինչ ա անելու, գլոբալ առումով ոչինչ։ Հա, կարա մեկ-մեկ սահմանին էլ կրակի, բայց ինչքան շատ կրակի, այնքան շատ քարեր են նետվելու ռուսների բոստանը, այնքան Նիկոլը շատ մարդ ա ուղարկելու Երևանում Ռուսական դեսպանատան դեմը Լերմոնտով արտասանելու։ Ղարաբաղի վրա հարձակվել չի կարա, քանի որ դա կնշանակի կրակել ռուս խաղաղապահների վրա ու հրապարակայնորեն սուչիտ անել Մոսկվային, իսկ Սյունիքի հարցում էլ Իրանը Բաքվին բացատրեց այն կարմիր գծերի տեղերը, որոնք անցնել չարժե։ Սյունիք գրավել ցանկացողը, հաստատապես, չէր բերի վերջում երկու մաքսակետ դնի։ Ընդ որում եթե ԱՄՆ-Իրան սպասվելիք պայմանավորվածությունը կայանա, Իրանի երաշխիքներին կավելանան նաև Արևմտյան երաշխիքները, վերջիվերջո Պարսից ծոցից Սև ծով նախագծվող ճանապարհը, եթե անգամ հակառուսական չի, ապա բխում է Արևմուտքի շահերից։ Վրաստանը Արևմուտքի տակ ա, եթե Իրանի հետ էլ լեզու գտնեն, Հայաստանի արևմտամետ դառնալը ժամանակի հարց ա։ Դե կարա լինել հին ժամանակների պես, երբ կար պարսիկների տակ Արևելյան Հայաստան, իսկ Հռոմի տակ Արևմտյան Հայաստան։ Դե հիմա փոքր չափերով էլ Արևելյան Հայաստան Արցախը կարա մնա Ռուսաստանին, իսկ Արևմտյան Հայաստան Երևանը դառնա Արևմուտքի գոտի։ Դե, իհարկե, եթե մինչ այդ Մոսկվան հայերին չքցի Միութենական պայմանագրի տակ...»։ Աղբյուրը` Արգիշտի Կիվիրյան |