«Համանախագահների հայտարարության մեջ ուշադրության է արժանի երկու հանգամանք». Հակոբ Բադալյան
![]() 243 Ուրբաթ, 12 նոյեմբերի, 2021 թ., 15:54 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ, որը հաջորդել է Հայաստանի ու Բաքվի արտգործնախարարների հետ նրանց հանդիպմանը, հատկապես ուշադրության է արժանի երկու հանգամանք: Նրանք նշում են, որ քննարկվել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Նկատենք, փաստորեն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հարցերը քննարկվում են Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում: Թե ինչ շեշտադրումներով, ինչ առաջնահերթություններով՝ սա էլ մեկ այլ հարց է: Եվ այդ հարցի համատեքստում էլ ուշադրության է արժանի, որ խոսվում է գրեթե բացառապես մարդասիրական խնդիրների լուծումների մասին: Այդ առումով էլ նկատենք, որ այդ ասպեկտը 2020 նոյեմբերի 9-ից հետո շեշտադրում էր Մոսկվան, ասելով, որ պետք է մարդասիրական խնդիրները լուծել, որ ձեւավորվի քաղաքական խնդիրները ավելի հեշտ քննարկելու միջավայր: Այդպիսով հարց է առաջանում, արդյո՞ք համանախագահ երեք երկրները եկել են այն մոտեցումներին, որ «դավանում» էր Մոսկվան: Սա էլ իր հերթին կարող է հարց առաջացնել, թե դրա դիմաց ինչ կարող էր զիջել Մոսկվան և որ հարցում՝ Կովկասում, թե՞ դրանից դուրս: Իհարկե մեկ հայտարարությունը ըստ էության ոչինչ է, գործընթացն է ամեն ինչ և իրավիճակի գնահատումը առավել ստույգ կարող է լինել գործընթացի դինամիկային հետեւելու պարագայում: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |