«Գնացել եմ, որպեսզի շտապ հանդիպեմ վարչապետին»․ Մհեր Արմենիան դադարեցնում է հացադուլը և մեկնում Սյունիք
![]() 463 Չորեքշաբթի, 17 նոյեմբերի, 2021 թ., 14:18 «ԱԶԳԻ ՁԱՅՆ» կուսակցություն առաջնորդ Մհեր Մեսրոպյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, վատ դիվանագիտության և թշնամու սանձարձակ վարքագծի դրսևորման արդյունքում երկրում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով, փաստացի վտանգված է հայ-ադրբեջանական սահմանը՝ հատկապես Սյունիքը։ Բոլորը տեղյակ են, որ ես գտնվում եմ հացադուլի մեջ, որին ըստ էության բացի ոստիկանությունից չի արձագանքել ոչ մի պատկան մարմին՝ հանձինս Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի և Առողջապահության նախարարության։ Եվ քանի որ մենք չենք վստահում պաշտոնական տեղեկատվությանը, մասնավորապես հակառակորդի գործունեության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասով, հիմք ընդունելով 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Պաշտպանության նախարարության «հաղթելու» վերաբերյալ տրված հաղորդագրությանը՝ փաստացի թաքցնելով զոհերի, գերիների և վիրավորների իրական թիվը և սահմանագծի իրավիճակը և «ժողովրդի մեջքի հետևում»՝ Նիկոլ Փաշինյանի որևէ փաստաթղթի ստորագրման բացառումը, ինչի լրիվ հակառակ պատկերին ականատես եղանք 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եռակողմ կապիտուլյացիոն պայմանագրի ստորագրմամբ, որոշում եմ կայացրել մեկնել Սյունիք և ինքս տեղեկանալ այնտեղ տիրող իրավիճակին։ Ցանկանում եմ հայտնել, որ չնայած իմ բազմաթիվ հորդորների Առողջապահության նախարարությունից ինձ ոչ մեկ չայցելեց և իմ առողջական վիճակի մասին չտվեց մասնագիտական տեղեկություն, և զգալով, որ 7-օրյա հացադուլից հետո հնարավոր է ճանապարհին առաջանան խնդիրներ, պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ որոշում եմ կայացրել դադարեցնել հացադուլը և մեկնել Սյունիք։ ![]() Աղբյուրը` «ԱԶԳԻ ՁԱՅՆ» կուսակցություն |