«Գիտեք ո՞րն է խնդիրը, գիտեք ինչո՞ւ հաղթեց Նիկոլ Փաշինյանը». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 462 Չորեքշաբթի, 01 դեկտեմբերի, 2021 թ., 10:06 «Ազատագրական շարժում» նախաձեռնող խմբի անդամ Սոֆյա Հովսեփյանի գրառումը. ««Նիկոլի հետ քայլած և Արցախ հանձնած նախկին նիկոլական…» Այո, այս խոսքերով կարող եք դիմել մեր ժողովրդի 80%-ին, իսկ վերջին ժամանակներում կարող եք դիմել մոտ 50%-ին։ Նիկոլը ինքն իրեն չեկավ վարչապետ, Նիկոլին վարչապետ բերեցինք բոլորս և այն ամրագրեցիք դուք, այն մարդիկ, որոնք ընտրեցին Նիկոլին։ Ասում եք՝ գիտեի՞ք, որ եկել է Արցախ հանձնելու, իսկ ինչո՞ւ թողեցիք, որ գա ու Արցախ հանձնի, իսկ ինչո՞ւ կարմիր լույս վառեցիք իր գալու ճանապարհին՝ գիտակցված կամ չգիտակցված։ Այսօր պարզեցի, որ Արցախ հանձնողը ես եմ, որ երկիրը թալանողը ես եմ, որ սեփական աշխատանքի համար թալան արդարացնողը ես եմ, զինվորին անշոր ու անկոշիկ թողնողը ես եմ, բանակցություններում խայտառակ պարտվողը ես եմ, դավաճանը ես եմ, իսկանդերի «կիսատ կրակելու» պատասխանատուն ես եմ, զինվորին նահանջ հրահանգողը ես եմ, ապրիլին պատերազմի պատճառը ես եմ, բանակում զրահաբաճկոնի դեֆիցիտի մեղավորը ես եմ … Աղբյուրը` Սոֆյա Հովսեփյան |