«Մոսկվայում կայանալիք նիստին ՀՀ մասնակցությունը նպատակ ունի բալանսավորել Վաշինգթոնի հրավերը բարձր մակարդակով ընդունելու որոշումը». Հակոբ Բադալյան
![]() 265 Հինգշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2021 թ., 18:30 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Հայաստանը վարչապետի մակարդակով կմասնակցի ԱՄՆ նախագահի կազմակերպած Ժողովրդավարության պաշտպանության Վեհաժողովին: Զուգահեռ, դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կլինի ԱԳՆ փոխնախարարների մակարդակով, այսպես ասած, 3+3-ի հանդիպում, բայց 3+2 ձևաչափով՝ Վրաստանը չի մասնակցի: Վրաստանի դիրքորոշման առումով արտահայտվել եմ մի քանի անգամ: Թբիլիսիի համար խնդիրն առավելապես ներքաղաքական է: Դեկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում կայանալիք նիստին Հայաստանի մասնակցությունը, ըստ ամենայնի, ունի նպատակ բալանսավորել Վաշինգթոնի հրավերը բարձր մակարդակով ընդունելու որոշումը՝ հաշվի առնելով Բայդենի նախաձեռնության հանդեպ Կրեմլի վերաբերմունքը»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |