«Հարցն այն է, որ հենց ռուսն ու թուրքն են քեզ դրել դրա մեջ ու խաղացնում»․ Հակոբ Բադալյան
Հինգշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2021 թ., 21:48
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Հայկական հանրությանը, այսպես ասած քաղաքական մտքին գցել են «աքցանի» մեջ՝ ցանկացած իրավիճակում փնտրիր ռուսի կամ թուրքի ականջ: Իսկ ինչ փնտրում ես, ի վերջո դա էլ ստանում ես, որովհետև մենք ենք զգալիորեն նաև մեր շուրջ տեսադաշտ ձևավորում որպես պետություն ու հանրություն:
Հարցն այն չէ՝ որևէ բանի հետևում ռուսի կամ թուրքի ականջ կա, թե չկա: Հարցն այն է, որ հենց ռուսն ու թուրքն են քեզ դրել դրա մեջ ու խաղացնում, որպեսզի դու անընդհատ իրենց «գործակալներին» փնտրես, այլ ոչ թե խնդիրներ ախտորոշես և լուծումներ փնտրես և այդպիսով իրենց էլ դնես որոշակի փաստերի ու իրողությունների առաջ:
Ու դու այլ բան չես էլ կարողանում փնտրել, մտքովդ էլ չես անցկացնում փնտրել: Իսկ փնտրողին, փնտրելու փորձ անողին անգամ միանգամից կնքում ես կամ կրեմլի կամ թուրքի գործակալ:
Մինչդեռ, քո տեսադաշտը, քո շուրջը փոխելով ես նաև ստիպում, որ քո հանդեպ փոխվի քո շուրջ եղածների վարքագիծը:
Եվ մեծ հաշվով հենց այդպես է մի ամբողջ հանրություն, ըստ էության, կամա, թե ակամա վերածվում «գործակալության» Մի առիթով ասել եմ հաղորդման ժամանակ, եթե չեմ սխալվում Ազատության եթերում էր՝ 2019-ին, խորքային առումով մեր հանրային մտածողությունն է որևէ գործակալության հիմք կամ խոպան»: