«Երևանի ավագանու և քաղաքապետի տարաձայնություններն ակնհայտ էին արդեն 2019-ին»․ Գրիգոր Երիցյան
Կիրակի, 19 դեկտեմբերի, 2021 թ., 00:30
Երևանի ավագանու նախկին անդամ Գրիգոր Երիցյանը գրել է. «Երևանի ավագանու և քաղաքապետի տարաձայնություններն ակնհայտ էին արդեն 2019-ին՝ տեղական ընտրություններից մի քանի ամիս անց։ Մինչև 2020-ի կուսակցական բաժանարար գծերի առաջացումը այս տարաձայնությունները կրել են արժեքային և գաղափարական բնույթ՝ չնայած «իզմեր»-ի բացակայության մասին հյուսված հեքիաթներին։
Ընդգծված նեոլիբերալ հայացքներ ունեցող ավագանու անդամների մեծ մասին (սա գիտակցելով կամ առանց) անհասկանալի էին քաղաքապետի սոցիալ-դեմոկրատական արժեքները և դրանցից բխող որոշումների կայացումը քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում։
Մասնավոր սեկտորի դերի նվազում քաղաքային տնտեսության մեջ, համայնքային հիմնարկների ձևավորում և զարգացում, համայնքի սեփական միջոցների հաշվին գույքի ձեռբերում, սոցիալական աջակցության համակարգերի վերանայում, համայնքի կարիքները սեփական ուժերով լուծելու մեխանիզմներ ի ներդրում՝ մասնավորի շահերին գերի չընկնելու և հնարավորինս ինքնասպասարկվելու նպատակով։
Այս առանցքային մոտեցումները մշտապես հակադրվել են իշխող ուժի՝ մասնավոր սեկտորի դերը բարձրացնելու, ապակարգավորման և համայնքային միջոցների խիստ տնտեսման մոտեցումներին։
Վերջին օրերի միակողմանի անգաղափար դիսկուրսի պայմաններում սա արդեն էական չէ, բայց Երևանի ՏԻՄ օրինակով կարելի է ուսումնասիրել, թե ինչպիսին է լինում այն քաղաքական թիմերի վախճանը, որտեղ հավաքվում են իրար հետ գաղափարական ու արժեքային ոչ մի կապ չունեցող մարդիկ»։