«Վաղարշակ Հարությունյանը համայնքապետերին ասել է՝ մենք ձեզ տեր չենք, պետությունը ձեզ հետ չէ». Աննա Գրիգորյան
Երկուշաբթի, 20 դեկտեմբերի, 2021 թ., 13:30
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մամուլի ասուլիսին, պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը հիշեցրեց մի դրվագ, որ պատերազմի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Սյունիք, կանչում համայնքապետերին և ասում, որ պետք է կազամակերպել Սյունիքի ինքնապաշտպանությունը. «Այդ լսելով՝ համայնքապետերը խիստ տարակուսած հարցնում են՝ ի՞նչ պատճառներով է առաջնագիծը հասնելու Սյունքին, որ մենք ինքանպաշտապանությամբ զբաղվենք...: Դրանից հետո, դեկտեմբերի 17-ին հրաման է գալիս, որ զորքերը, որոնք տարբեր հատվածներում մոտ 20 կմ առաջ են եղել այսօրվա ադրբեջանցիների տեղեկայման վայրից, պետք է հետ գան, և համայնքապետերը զարմանում են՝ թե ի՞նչ է նշանակում՝ հետ գանք, մենք դրանով չենք կարողանալու մեր անվտանգությունը ապահովել, Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ասում է՝ դե գնացեք, մենք ձեզ տեր չենք, կարող եք ձեզ պաշտպանել՝ պաշտապնեք, պետությունը ձեզ հետ չէ»: