«Հաղթահարված է ևս մեկ փորձություն». Տավրոս Սափեյան
![]() 329 Կիրակի, 26 դեկտեմբերի, 2021 թ., 20:54 Թալին համայնքի ղեկավարի ՔՊ-ական թեկնածու Տավրոս Սափեյանը հայտարարություն է տարածել. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, հարգելի՛ քաղաքացիներ, այլևս հաղթահարված է ևս մեկ փորձություն՝ դատական հայց՝ Վարչական դատարանի: Հայցով դատարան էին դիմել «Զարթոնք» քրիստոնեական, «Հայք» լիբերալ կուսակցությունների, «Մեր համայնքը» դաշինքի խմբակցությունների ավագանու անդամները: Եթե ընդդիմությունը ավագանու առաջին նիստի ընթացքում ականատես չի եղել ընթացակարգային որևէ խախտման, ապա ի՞նչ նպատակ ուներ դատական հայցը: Վերջապես ոչ մեկի արտոնությունը չէ համայնքապետի պաշտոնը: Որոշողը ժողովուրդն է, ով իր կարծիքը հայտնել է դեկտեմբերի 5-ի քվեարկությամբ: Եվ եթե քարոզարշավի ընթացքում հնչած խոստումները պարզ մանիպուլիացաներ չէին, ապա սեփական ընտրողներին կարելի է ծառայել արդյունավետորեն նաև ավագանու անդամի կարգավիճակով՝ համաձայն խոստմանը»: |