«Շուշիում նոր մզկիթային համալիր կառուցելու համար ադրբեջանցիները քանդելու են հայերի կողմից կառուցված մի շարք կառույցներ»․ Ոսկան Սարգսյան
Չորեքշաբթի, 05 հունվարի, 2022 թ., 22:54
Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը․ «Նիկոլ Փաշինյանը ճամարտակում է խաղաղության դարաշրջան բացելու մասին, ադրբեջանցիները Շուշիում վերացնում են հայկական շենքերը
Գրավված Շուշիում նոր մզկիթային համալիր կառուցելու համար ադրբեջանցիները քանդելու են հայերի կողմից կառուցված 6 հատ հինգհարկանի շենքեր, Արցախի խորհրդարանի շենքը և այլ կառույցներ։ Այդ մասին հայտնում է ադրբեջանական մամուլը։ Ավելի վաղ, ադրբեջանցիները պղծել են Շուշի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին, քանդել գմբեթը, քանդել են նաև Շուշիի Կանաչ Ժամ եկեղեցու գմբեթը և զանգակատունը։
Նիկոլ Փաշինյանը ճամարտակում է տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու, այն իր լրումին հասցնելու մասին, Ադրբեջանը բացահայտ հակահայկական քաղաքականություն է իրականացնում, վերացնում հայկական մշակութային հետքերը։ Թե ում հետ է խաղաղության դարաշրջան բացելու Փաշինյանը, ինքը գիտի»։