«Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հանդես է գալիս ոչ կառուցողական հայտարարություններով»․ ԱԳ նախարար
![]() 494 Չորեքշաբթի, 19 հունվարի, 2022 թ., 17:00 «Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հանդես է գալիս, մեղմ ասած, ոչ կառուցողական հայտարարություններով և դիրքորոշմամբ, ինչը, իհարկե, խանգարում է եղած խնդիրների ավելի կառուցողական մթնոլորտում քննարկմանը և, ըստ այդմ, բոլորի համար ընդունելի լուծումների ամրագրմանը»,- այսօր՝ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, ի պատասխան Ալիևի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության վերաբերյալ հայտարարությունների վերաբերյալ հարցին, ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ «Այդուհանդերձ, պիտի ասեմ, որ ոչ միշտ չեն հրապարակային հայտարարությունները ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն համընկնում փակ սենյակներում քննարկված մոտեցումների հետ»,- հավելեց նախարարը։ |