«Սրանք փաստեր են, անհերքելի փաստեր». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 352 Երկուշաբթի, 14 փետրվարի, 2022 թ., 16:36 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հերիք չէ՞ նախկին ու ներկա անեք։ Բոլոր նախկին իշխանությունների ջանքերով Արցախն ազատագրվեց։ Շուշին նախկինների ժամանակ ազատագրվեց, իսկ նիկոլականների օրոք՝ հանձնվեց։ Նախկինների ժամանակ հայ մարդն ազատ օգտվում էր Սոթք-Քարվաճառ և Գորիս-Կապան ճանապարհներից։ Նախկինների օրոք կար Եռատոն, կապիտուլյանտների օրոք՝ պարտության խորհրդանիշ «էրատո» ջոկատ։ Նախկինների ժամանակ Հայաստանի 41 քառակուսի կմ տարածք թշմամու կողմից օկուպացված չէր։ Նախկինների ժամանակ Ալիևը բողոքում էր, որ իրեն ճնշում են ճանաչել Արցախի անկախությունը, իսկ այսօր նույն Ալիևի վիրավորանքներին վախենում եք պատասխանել։ Դուք եք բերել աղետն ու կապիտուլյացիան։ Նախկինները հաղթանակ են պարգևել Հայ Ազգին, իսկ դուք, կապիտուլյանտնե՛ր բերեցիք շարունակվող նվաստացում։ Սրանք փաստեր են, անհերքելի փաստեր, որ ոչ մի մուրճով կամ մանիպուլյացիայով հնարավոր չէ կոծկել»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |