«Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որ Ուկրաինայի հետ երբեք պատերազմ չլինի». Մատվիենկո
Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն նույնիսկ Ուկրաինայի հետ պատերազմի գաղափարը վայրագություն է անվանել՝ նշելով, որ Ռուսաստանն իր կողմից կանի ամեն ինչ՝ իրադարձությունների նման զարգացումը կանխելու համար։
«Մեր դիրքորոշումը հստակ ձևակերպվել է ռուսական պետության ղեկավարի կողմից. մենք մեր հերթին կանենք ամեն ինչ, որպեսզի Ուկրաինայի հետ պատերազմ չլինի»- ասել է Դաշնության խորհրդի խոսնակը «Parlamentary թերթին» տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է չորեքշաբթի իր պաշտոնական կայքում։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան դարեր շարունակ ապրել են միասին, մեկ պետության մեջ և «կապված են հազարավոր թելերով»։ «Մեզ համար նույնիսկ պատերազմի գաղափարը բացարձակ վայրագություն է: Իհարկե, այժմ մեր երկրների հարաբերությունները, մեղմ ասած, ծանր ժամանակներ են ապրում: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ ցանկացած խնդիր կարող է լուծվել խաղաղ ճանապարհով, դիվանագիտական ​​ճանապարհով, քաղաքական միջոցներով»,- հավելել է Մատվիենկոն։
Նա համոզված է, որ Ռուսաստանին ագրեսիվ մտադրությունների մեջ մեղադրելու օբյեկտիվ հիմքեր չկան։ «Եվ զարմանալի չէ, որ Ուկրաինայի վրա հարձակման թեման, որը Արևմուտքը հատուկ ուժգնությամբ բարձրացրել է վերջին շաբաթներին, չունի ապացույցների հիմք, դա պարզապես զուտ հերյուրանք է»,- շեշտել է խորհրդարանի վերին պալատի նախագահը։