««Փուռը տալը»՝ Արևմուտքի փեշակն է դարձել». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 236 Ուրբաթ, 25 փետրվարի, 2022 թ., 20:48 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի գրառումը․ «1920-ին Արևմուտքը որևէ զինվոր չուղարկեց պաշտպանելու Հայաստանը, չնայած խոստում է, որ տալիս էր։ Արդյունքում թուրքերը մտան Ալեքսանդրապոլ։ 2008-ին ՆԱՏՕ-ն որևէ օգնություն չցուցաբերեց Վրաստանին: Արդյունքում Վրաստանը կորցրեց Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան։ Տարիներ շարունակ ՆԱՏՕ-ն ուկրաինացիների գլխի տակ «փափուկ բարձ» դրեց, իսկ այսօր «ձեռքերը լվացել» է։ «Փուռը տալը»՝ Արևմուտքի փեշակն է դարձել։ Արևմտամետությա՛ն ջատագովներ, իսկ ո՞ւր էր Արևմուտքը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ «Ուր»-ը չգիտեմ, բայց լուռ էր հաստատ։ Կասեք՝ բա ռուսներն ո՞ւր էին։ Ասեմ. ռուս խաղաղապահները չլինեին, թուրքն այսօր ոչ միայն Ստեփանակերտում էր լինելու, այլ նաև Սյունիքում ու շատ հնարավոր է Արարատյան դաշտում։ Հայաստանի պետական շահը պահանջում է նորոգել ու խորացնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Ու դա հնարավոր կլինի միայն իշխանափոխությունից հետո»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |