Ուկրաինայի հայերի միության հայտարարությունը
![]() 680 Երկուշաբթի, 28 փետրվարի, 2022 թ., 18:18 Ուկրաինայի հայերի միության հայտարարությունը․ «Մենք՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներս, ապրում ենք այս երկրագնդի վրա 10-րդ դարից սկսած: Հայկական սփյուռքը միշտ նշանակալի դեր է ունեցել անկախ և անկախ պետության կերտման գործում: Այս հողը մեր հայրենիքն է»,- այս մասին ասված է Ուկրաինայի հայերի միության կոչում։ «Փետրվարի 24-ին սկսվել է լայնամասշտաբ ռազմական ներխուժում Ուկրաինայի տարածք: Ռուսաստանի Դաշնությունը հրթիռային հարված է հասցրել երկրի տարածքով մեկ: Ներկայումս մահանում են անմեղ մարդիկ, ովքեր դարձել են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ագրեսիայի զոհ: Մեր շատ համաքաղաքացիներ ուկրաինացի եղբայրների հետ զենքով կանգնած են ի պաշտպանություն հայրենի քաղաքների և գյուղերի: Ամեն օր հայերը համալրում են տարածքային պաշտպանության շարքերը»,- ասված է տարածված հայտարարության մեջ։ Ըստ հայտարարության՝ Ուկրաինայի հայերը հակադարձում են Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ագրեսիային իրենց երկրի նկատմամբ և դատապարտում այս պահին շարունակվող օկուպացիան: «Ներկայումս մենք կողք կողքի ենք ուկրաինացի ժողովրդի հետ, որոնք պաշտպանում են մեր քաղաքները, տներն ու հարազատներին»։ |