Երկուշաբթի, 28 փետրվարի, 2022 թ., 18:18
Ուկրաինայի հայերի միության հայտարարությունը․
«Մենք՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներս, ապրում ենք այս երկրագնդի վրա 10-րդ դարից սկսած: Հայկական սփյուռքը միշտ նշանակալի դեր է ունեցել անկախ և անկախ պետության կերտման գործում: Այս հողը մեր հայրենիքն է»,- այս մասին ասված է Ուկրաինայի հայերի միության կոչում։
«Փետրվարի 24-ին սկսվել է լայնամասշտաբ ռազմական ներխուժում Ուկրաինայի տարածք: Ռուսաստանի Դաշնությունը հրթիռային հարված է հասցրել երկրի տարածքով մեկ: Ներկայումս մահանում են անմեղ մարդիկ, ովքեր դարձել են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ագրեսիայի զոհ:
Մեր շատ համաքաղաքացիներ ուկրաինացի եղբայրների հետ զենքով կանգնած են ի պաշտպանություն հայրենի քաղաքների և գյուղերի: Ամեն օր հայերը համալրում են տարածքային պաշտպանության շարքերը»,- ասված է տարածված հայտարարության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ Ուկրաինայի հայերը հակադարձում են Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ագրեսիային իրենց երկրի նկատմամբ և դատապարտում այս պահին շարունակվող օկուպացիան:
«Ներկայումս մենք կողք կողքի ենք ուկրաինացի ժողովրդի հետ, որոնք պաշտպանում են մեր քաղաքները, տներն ու հարազատներին»։