Հայտնի է՝ որքան գումար են ռուս հաճախորդները պահում շվեյցարական բանկերում
Շվեյցարիայի բանկիրների ասոցիացիան (SBA) հայտնել է, որ բանկերը օֆշորային հաշիվներում պահում են ռուս հաճախորդների մոտ 213 միլիարդ դոլար գումար, գրում է Reuters-ը։
Ըստ ֆինանսիստներ՝ սա ցույց է տալիս, որ հարուստ ռուսների բիզնեսի շրջանակը Շվեյցարիայի բանկերի հետ (օֆշորային հարստացման ամենամեծ կենտրոնն աշխարհում) շատ ավելի լայն է, քան հաշվեկշռի ռիսկը, որը սկսել են մանրամասնել նրա որոշ ֆինանսական ընկերություններ:
Իր հերթին, Սոցիալ-դեմոկրատների համանախագահ Մատեա Մեյերը կոչ է անում Շվեյցարիային սահմանափակել ցանկացած միջոցներ, որոնք պատկանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ռուսաստանի կառավարությանը մոտ կանգնած ռուսներին:
«Մի մասը պատկանում է Կրեմլին հավատարիմ օլիգարխներին։ Փողը և դրա գործունեությունը… օգնում են ֆինանսավորել պատերազմը», - ասել է Մեյերը՝ հավելելով, որ Շվեյցարիան պետք է ամեն ինչ անի «փողի ծորակները փակելու համար»:
Ասոցիացիայի գնահատականը, որը ստվերում է Ռուսաստանի վարկային ռիսկի նախնական նշանները, հստակ ցույց է տալիս պատժամիջոցների կիրառման առաջադրանքի շրջանակը, ինչպիսին է կանխիկի սառեցումը։