Հայտնի է՝ երբ Ռուսաստանը դուրս կգա Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայից
Ռուսաստանը 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ից դադարում է լինել Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի անդամ։ Այս հաղորդագրությունը հրապարակվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կայքում։
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի մարտի 22-ի վճռի համաձայն՝ դատարանը կքննարկի Ռուսաստանի դեմ բողոքները՝ կապված Կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումների հետ, որոնք տեղի են ունեցել մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 16-ը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ Նախարարների կոմիտեն կշարունակի վերահսկել կարգավորման համաձայնագիրը և դատական ​​որոշումների կատարումը։ «Ռուսաստանը պարտավոր է ամբողջությամբ կատարել իր ֆինանսական պարտավորությունները մինչև մարտի 16-ը, ինչպես նաև պատասխանատու է այդ օրը կուտակված բոլոր պարտքերի համար»,- ասվում է դատարանում։
Ավելի վաղ ՄԻԵԴ-ը հայտնել էր, որ մարմինը կասեցրել է Ռուսաստանի դեմ ուղղված բոլոր բողոքների քննարկումը ԵԽ-ից երկրի դուրս գալու մասին հաղորդագրություններից հետո: Կազմակերպության Նախարարների կոմիտեն անանուն քվեարկությամբ անհամաձայնություն է հայտնել Մոսկվայի արտաքին քաղաքականությանը։