«Հայաստանի թուլացում ու հեղինակազրկում. այս նպատակից նիկոլը չի շեղվել». Կարեն Ավագյան
Երկուշաբթի, 28 մարտի, 2022 թ., 21:42
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանի գրառումը. «Հայաստանի թուլացում ու հեղինակազրկում: Այս նպատակից նիկոլը գեթ մեկ քայլ անգամ չի շեղվել: Նպատակը քողարկվում է մեկ անավարտ պատերազմի, մեկ խաղաղության կեղծիքներով: Այդ բառախաղերի ետևում իրական կորուստներն են ցավը, ու դավաճանությունը:
Հայ հասարակությանն այդպես էլ չեն բացատրում՝ օրինակ, խաղաղության, թե անավարտ պատերազմի դրսևորում է հայ գերիների տանջամահ անելը, բանավոր հրամանով հայկական հողը զիջելը, արցախահայության ոչնչացման սպառնալիքը:
Այս իրավիճակին նաև նպաստում են պետական ապարատի գործառութային քայքայումը: Իրավապահ մարմինները չեն կարողանում զսպել հանցագործությունների օրեցօր աճող տեմպը և վատթարացող ազգային սպառնալիքները, սակայն բարձր կոմպետենտությամբ շարունակում են Հայաստանի տարբեր մարզերում ուժային ռեսուրսով պաշտոնների նշանակել խմբակի ներկայացուցիչներին:
Ուղղակի շատ բարձր ու անհամաչափ թանկ գին ենք վճարել նիկոլանմանների ու մնացած դավաճանների իրական դեմքերը բացահայտելու համար: Եթե մենք իրապես խոհեմ ու ազգակենտրոն, զգոն ու սթափ հասարակություն լինեինք, մեր վճարած գինն ավելի ցածր կլիներ»: