«Հայաստանի թուլացում ու հեղինակազրկում. այս նպատակից նիկոլը չի շեղվել». Կարեն Ավագյան
![]() 297 Երկուշաբթի, 28 մարտի, 2022 թ., 21:42 ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանի գրառումը. «Հայաստանի թուլացում ու հեղինակազրկում: Այս նպատակից նիկոլը գեթ մեկ քայլ անգամ չի շեղվել: Նպատակը քողարկվում է մեկ անավարտ պատերազմի, մեկ խաղաղության կեղծիքներով: Այդ բառախաղերի ետևում իրական կորուստներն են ցավը, ու դավաճանությունը: Հայ հասարակությանն այդպես էլ չեն բացատրում՝ օրինակ, խաղաղության, թե անավարտ պատերազմի դրսևորում է հայ գերիների տանջամահ անելը, բանավոր հրամանով հայկական հողը զիջելը, արցախահայության ոչնչացման սպառնալիքը: Այս իրավիճակին նաև նպաստում են պետական ապարատի գործառութային քայքայումը: Իրավապահ մարմինները չեն կարողանում զսպել հանցագործությունների օրեցօր աճող տեմպը և վատթարացող ազգային սպառնալիքները, սակայն բարձր կոմպետենտությամբ շարունակում են Հայաստանի տարբեր մարզերում ուժային ռեսուրսով պաշտոնների նշանակել խմբակի ներկայացուցիչներին: Ուղղակի շատ բարձր ու անհամաչափ թանկ գին ենք վճարել նիկոլանմանների ու մնացած դավաճանների իրական դեմքերը բացահայտելու համար: Եթե մենք իրապես խոհեմ ու ազգակենտրոն, զգոն ու սթափ հասարակություն լինեինք, մեր վճարած գինն ավելի ցածր կլիներ»: Աղբյուրը` Կարեն Ավագյան |