«ՔՊ-ականները ծանր են տարել, որ Գյումրու բյուջեից փոքր գումար են հատկացրել Զատկի տոնին»․ Դերենիկ Մալխասյան
Չորեքշաբթի, 30 մարտի, 2022 թ., 22:06
Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանի գրառումը․ «ՔՊ-ականներն ու իրենց արբայնակները ծանր չեն տանում տասնյակ միլիոնավոր դրամով իրենց համար ծառայողական մեքենաների ձեռքբերումը, առանց տենդեր ասֆալտի պատվերների բաշխումը, միլիոններով պարգևավճարները, իրենց ազգ-բարեկմների համար կառավարության մակարդակով արտոնությունների բաշխումը, դղյակներ մեջ-մեջ անելը, բայց արի ու տես շատ ծանր են տարել, որ Գյումրու բյուջեից փոքր գումար են հատկացրել Զատիկի տոնին միջոցառում անցկացնելու համար: Ինչը այդ տոնը համաժողովրդական դարձնելու միտում ունի, նաև տուրիստական հոսքեր է ապահովելու քաղաք: Բնականաբար հատկացված 2 միլիոն դրամից մի քանի անգամ ավել քաղաքը շահելու է:
Բայց 2 օր է չեն հանդարտվում, հավանաբար գրանդ բաշխող օտարեկրյա դոնորներից պատվեր կա իջեցված կրոնական տոների նկատմամբ արշավ իրակամացնելու, իրենք էլ հլու հնազանդ լծվել են այդ գործին»: