«Քո քաղաքական հայրիկի ժամանակ էր, որ բնակչությունն սպանվում էր». Լյովա Եղիազարյան
![]() 227 Կիրակի, 10 ապրիլի, 2022 թ., 16:00 «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանի գրառումը․ ««Այս խմբակի՝ իշխանության մնալու դեպքում մի օր էլ Հայաստանի բնակչության դաժան ջարդերի օր սահմանելու անհրաժեշտություն է առաջանալու»,- ասում է Քոչարյանի խմբակցության պատգամավոր տիկինը: Ատելությունն իշխանության հանդեպ ու անսահման նվիրվածությունն առ գլխավոր ամբաստանյալ՝ սրանց յանը տարել է, զրկել է հիշողությունից։ Տիկի՛ն, առանց դրսի էլ, քո քաղաքական հայրիկի ժամանակ էր, որ բնակչությունը ծեծվում ու խոշտանգվում էր, բանտեր նետվում ու նաև սպանվում: Հոկտեմբերի 27-ը, ապրիլի 12-ը, մարտի1-ը, Պողոս Պողոսյանի, Ածրուն Մարգարյանի, Խոռխոռունու ու մյուսների սպանությունը, միտինգների ժամանակ մարդկանց գողանալն ու խոշտանգելը, կարծեմ, այս իշխանության օրոք չի եղել: Ի տարբերություն ձեզ՝ մենք չենք մոռացել, տիկի՛ն: Դուք դրոշակ տնգեք»։ Աղբյուրը` Լյովա Եղիազարյան |