Արարատ Միրզոյանի գործով միջնորդություն է ներկայացվել ԱԱԾ. «Ժողովուրդ»
![]() 223 Հինգշաբթի, 14 ապրիլի, 2022 թ., 09:18 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ ԱԺ նախագահի կարգավիճակում 2020 նոյեմբերի 10-ին բռնություն կիրառելու մասով հարուցված քրեական գործով միջնորդություն է ներկայացվել ԱԱԾ նրա դեմ բռնության գործով մեղադրյալ Ժիրիկ Սիրեկանյանի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու մասին: «Նախաքննական մարմինը տևական ժամանակ գործով անցնող անձանց մասով որևէ քննչական գործողություն չի անում և քրեական գործն էլ մահակի պես պահում է մեղադրյալների գլխին: Մեզ հետ զրույցում գործով մեղադրյալները նշեցին, որ տևական ժամանակ է, ինչ իրենց մասնակցությամբ նախաքննական մարմինը որևէ քննչական գործողություն չի իրականացնում: Հետաքրքիր է՝ 1 տարի 4 ամիս ինչ է քննում ԱԱԾ-ն և դեռևս չի կարողանում պարզել, որ գործը ուղարկի կա՛մ դատարան, կա՛մ էլ կարճի»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |