«Նախ ամբողջ թիմի անհապաղ հրաժարականը, իսկ հետո արդեն հայկական Նյուրնբերգ». Գեղամ Նազարյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի գրառումը․ «Երեկ խորհրդարանում հնչած այն միտքը, թե հնարավոր էր խուսափել պատերազմից, բայց այդ դեպքում տարբերությունն այն կլիներ, որ զոհեր չէին լինի, մեղմ ասած, հունից հանել, զայրացրել է հերոս, նահատակ տղերքի ծնողներին, եղբայրներին, քույրերին, կանանց և երեխաներին։
Այս իրավիճակից դուրս գալու լուծումը մեկն է. նախ ամբողջ թիմի անհապաղ հրաժարականը, իսկ հետո արդեն հայկական Նյուրնբերգը։
Մեր տղերքին նահատակության տանողը խոստովանում է, որ տղերքը կարող էին և չզոհվել ու կարծում է, որ գոնե հրաժարական չպետք է տա։
Հայաստանի փրկության գործընթացն առաջնորդելու և իրականության են հասցնելու հերոս տղերքի ընտանիքի անդամմները։ Սա իր մեջ նաև մեծ խորհուրդ ունի»: