«Նորմալ հետախուզական ծառայություն չունենք, նորմալ աշխատող դեսպանատներ չունենք». քաղաքագետ
Շաբաթ, 16 ապրիլի, 2022 թ., 14:42
Քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե դուք կարծում եք, թե Փաշինյանի այս վերջին ելույթները ու դրանց ընթացքում հնչեցված թեզերը հիմնված են ինչ-որ համապարփակ վերլուծությունների վրա, ապա սխալվում եք: Հայաստանի պետական համակարգը այս պահին նմանատիպ համապարփակ վերլուծություններ անելու կարողություններ չունի: Ոչ թե այն պատճառով, որ նմանատիպ վերլուծություններ անելու ընդունակ մարդկային ռեսուրս չունենք, այլ որովհետև ինֆորմացիա չունենք: Նորմալ հետախուզական ծառայություն չունենք, նորմալ աշխատող դեսպանատներ չունենք, իսկ այն մեսիջները, որոնք ուղարկվում են երկրի ղեկավարին օտարերկյա գործընկերների կողմից, շատ հաճախ, ինչպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր իրավացիորեն նշում, պարզապես չեն հասկացվում իշխող էլիտայի կողմից:
Ինֆորմացիայի բացակայության պարագայում բոլոր քննարկումները վերածվում են բեսեդկայում սուրճի բաժակ նայելու արարողության: Շատ հաճախ սուրճի բաժակ նայելը համեմված է լինում հին ու բարի դավադրապաշտությամբ: Սուրճի բաժակ նայելու արարողություններ առկա են նաև ամենաբարձր մակարդակով տեղի ունեցող քննարկումներում:
Այս խնդիրը լուծելու ուղղությամբ որևէ քայլ չի ձեռնարկվում: Օրինակ, մեզ համար ամենակարևոր ուղղություններից մեկում՝ Մոսկվայում, մինչ այսօր նորմալ աշխատող դեսպանատուն չունենք, որը կկարողանար առնվազն շփվել որոշում կայացնողների ու քաղաքականություն մշակողների հետ ու ինֆորմացիա փոխանցել Երևան: Ռուսաստանում նոր նշանակված դեսպանին այս խնդրի մարմնավորումը կարելի է համարել»: