«2018-ին մենք չունեինք այն անվտանգային ռիսկերի ու սպառնալիքների փունջը, որն ունենք այսօր». Վահե Դավթյան
Հինգշաբթի, 21 ապրիլի, 2022 թ., 14:48
Փորձագետ Վահե Դավթյանի գրառումը. «2018-ի իրադարձությունների ժամանակ մոտ երկու ամիս չէի կարողանում դաս անցկացնել: Կա՛մ ուսանողները ներկա չէին (Սերժ էին մերժում), կա՛մ էլ փողոցներն էին փակ, ու հնարավոր չէր համալսարան հասնել:
Իմ ղեկավարությամբ դիպլոմային-մագիստրոսական գրող ուսանողները զանգում էին՝ խնդրելով հետաձգել աշխատանքների ներկայացման ժամկետները: Նրանք համոզված էին, որ փողոցում պառկելով՝ իրենց համար պայծառ ապագա էին կերտում:
Սակայն 2018-ին մենք դեռևս չունեինք այն անվտանգային ռիսկերի ու սպառնալիքների փունջը, որն ունենք այսօր: Չունեինք արժանապատվության ճգնաժամ, իսկ մեր պետականության վրա ամեն թափառական չէր կարող ոտքերը սրբել:
Գուցե իսկապես Հայաստանում հաղթել է վուլգար կոնսյումերիզմը՝ անվերջ ու ինքնամոռաց սպառման պաշտամունքը, ու հաջողության հասնելու համար յուրաքանչյուր քաղաքակական գործիչ պետք է բացառի սեփական բառամթերքից «պետություն», «ազգ», «անվտանգություն», «սահման», «ինքնիշխանություն» եզրույթները:
Ինքս, իհարկե, չեմ ուզում դրան հավատալ»: