««Ազատագրական շարժում»-ը ևս պայքարի մեջ է». Հոխիկյան
Երեքշաբթի, 26 ապրիլի, 2022 թ., 01:18
Լրագրող Նաիրի Հոխիկյանի գրառումը․ «Ինձ շատերը հարց են տալիս, թե Հայաստանով մեկ սկսված բողոքի ու անհնազանդության ակցիաների մեջ ինչ է անելու «Ազատագրական շարժում»-ը։
Պատասխանեմ հստակ և ամենայն պատասխանատվությամբ՝ մենք ամիսներ շարունակ համախմբվելու կոչ էինք անում ամբողջ ընդդիմադիր դաշտին, հիմա, երբ այդ համախմբումը տեղի է ունենում, «Ազատագրական շարժում»-ը չի կարող մի կողմ քաշվել։ Բնականաբար, մենք ևս պայքարի մեջ ենք։
Ի՞նչ է անում «Ազատագրական շարժում»-ը.
Մենք իրականացնում ենք բողոքի և անհնազանդության մի շարք գործողություններ՝ սահմանադրական ճանապարհով հեռացնելու Նիկոլ Փաշինյանին։
Երեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 26-ին, ժամը 12:00-ին Երևանի Հյուսիսային պողոտայում «Ազատագրական շարժում»-ը մամուլի ասուլիս կտա՝ խոսելով իր գործողությունների ծրագրի մասին, միաժամանակ ներկայացնելու ենք Նիկոլ Փաշինյանին՝ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազին հանձնվող պահանջը, այդ թվում՝ պետական դավաճանության հատկանիշներով։
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կլինեն այլ յուրատեսակ ակցիաներ ևս, որոնք կարող են մոտեցնել Նիկոլ Փաշինյանից մեր երկիրը ազատագրելու օրերը։
Այս պայքարի մեջ ներգրավված ուժերը տարբեր են, բայց ունեն մեկ նպատակ՝ տապալել Նիկոլ Փաշինյանի բռնապետությունը և հակահայկական իշխանությունը։ Երբ հասնենք այդ օրվան, մյուս բոլոր խնդիրները ավելի հեշտ կկարգավորվեն։ Կարևորը, որ արատավորված անձինք Հայաստանում այլևս երբեք բարձր պաշտոններ չեն ստանա»։