Հունգարիան բացատրել է՝ ինչու պատրաստ չէ հրաժարվել ռուսական գազից և նավթից
Հունգարիան պատրաստ չէ հրաժարվել ռուսական գազից և նավթից, քանի որ չի կարող այլընտրանք գտնել, ամերիկյան CNN հեռուստաալիքի եթերում ասել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Հունգարիայի նախարարի խոսքով, գազի 85%-ը և նավթի 65%-ը Հունգարիա է գալիս Ռուսաստանից։
«Պատճառն այն չէ, որ մենք չենք ուզում, մենք չենք ընտրել այս իրավիճակը: Չկան գազի այլընտրանքային աղբյուրներ, մատակարարման այլընտրանքային ուղիներ, որոնք մեզ թույլ կտան հրաժարվելու ռուսական նավթից և գազից առաջիկա տարիներին»,- ասել է Սիյարտոն:
Սիյարտոն հիշեցրել է ExxonMobile-ի պլանները՝ հետագայում ավելացնելու գազի արդյունահանումը Սև ծովի ռումինական հատվածում, սակայն առայժմ նշել է, որ այս փուլում Հունգարիան չունի էներգակիրների այլ աղբյուրներ, բացի ռուսականից։