«Կլուբը ցելով են տրաքացրել». զոհված զինծառայողի հայր
Ուրբաթ, 29 ապրիլի, 2022 թ., 16:06
«Էս մարդիկ գիտեն հանաք ենք անում. ինչ որ խոսում ենք՝ էտի լուրջ ա... մի հատ բարձրացի, ասա՝ էս մարդիկ արժանի՞ են նման վերաբերմունքի, որ էսքան սպասեցնում ես»,- դիմելով ոստիկաններին՝ ասաց դատախազության մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված զինծառայողի հայրը:
«Արթո՛ւր, դատախազ ես, գոնե քո կաշվից վախենալով՝ Նիկոլին կանչի հարցաքնության: Նիկոլը թռնելու ա, մի գիշերում էթա, դու մնալու ես ախր, էս ժողովրդին ի՞նչ ես ասելու»,- շարունակեց նա, ապա դառնալով շենքի մուտքը փակած ոստիկաններին՝ ասաց. «Ձեզ պես տղերքին խաբել են, ասել են՝ կռվեք, հետևներից չեն գնացել, սնունդ, ջուր չեն տվել: Ձեր տղերքը չէի՞ն՝ Շուշի մտցրին, կլուբը տրաքցրին, ձերը չէի՞ն... այսինքն, մարդը իմանալով՝ ձեզ մտցրելա կլուբը ու ցելով տրաքացրել ա»,- կրկնեց զոհված զինծառայողի հայրը:
Հիշեցնենք՝ զոհված զինծառայողների ծնողները բողոքի ակցիա են իրականցնում Դատախազության դիմաց՝ պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: