«Ի պատասխան փոքրիկ, արագավազ Իշխանին». Վահագն Ալեքսանյան
![]() 523 Կիրակի, 01 մայիսի, 2022 թ., 20:24 Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող բազմահազարանոց հանրահավաքի ընթացքում ընդդիմադիր գործիչներից Իշխան Սաղաթելյանն այսօր հայտարարեց՝ Նիկո՛լ, դու այլևս չես տիրապետում իրավիճակին։ Նա դիմել էր նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Ազգային ժողովի խմբակցությանը՝ կոչ անելով օգտվել պատմական պահից ու կանգնել ոչ թե դավաճանի, այլ հայրենիքի կողքին։ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն ի պատասխան հանդես է եկել տեսաուղերձով ու գրել. «Ի պատասխան Իշխան Սաղաթելյանի՝ ՔՊ խմբակցությանն ուղղված կոչին, իմ անունից հայտնում եմ, որ դատապարտում եմ Հայաստանի տարբեր ջրավազաններ թափոններ, թունավոր քիմիկատներ և թմրադեղեր լցնելու բոլոր դեպքերը։ Սիրելի քաղաքացիներ, մտածեք ձկների և առհասարակ շրջակա միջավայրի առողջության մասին։ Աղբյուրը` Վահագն Ալեքսանյան |