«Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակցությունները հիմա նման են կույրի և խուլի զրույցին»․ Ոսկան Սարգսյան
![]() 185 Շաբաթ, 07 մայիսի, 2022 թ., 21:30 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը. «Սոթքում կրակոցներով խոցվեց «խաղաղության դարաշրջանի բացումը» Հին Հռոմում ասում էին՝ վա՛յ պարտվողին, կապիտուլյացիա ստորագրած Նիկոլ Փաշինյանը, ըստ տրամաբանության, պետք է հեռանար, որպեսզի Հայաստանի նոր իշխանությունը հնարավորություն ունենար ավելի բարվոք դիրքերից բանակցել Ադրբեջանի հետ։ Սակայն նա ինքնակամ չի հեռանալու, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակցությունները հիմա նման են կույրի և խուլի զրույցին։ Բռնապետ Ալիևի քարոզչամեքենան պնդում է, որ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի միջև համաձայնություն է կայացել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատվիրակները Հայաստան են այցելելու, որպեսզի ստուգեն ադրբեջանական մշակույթի և պատմության հուշարձանների վիճակը։ Ինչպես ասում են՝ Աստված մեզ բեթարից ազատի։ Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |