«Արցախում ապրող հայերը պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն». Մամեդյարով
![]() 1838 Երկուշաբթի, 23 մայիսի, 2022 թ., 21:24 «Բրյուսելում հերթական եռակողմ հանդիպման անցկացումը դրական քայլ է, դա երրորդ նման հանդիպումն էր։ Յուրաքանչյուր նման հանդիպումից հետո նոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում»,- այս մասին Unikal-ին ասել է նախկին արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը՝ մեկնաբանելով երեկ Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նա նշել է, որ թեև նախավերջին հանդիպմանը դրական առաջընթաց էր գրանցվել, այս անգամ ավելի կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել. «Ամենակարևորն այն է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչները կհանդիպեն սահմանին՝ սահմանազատման և սահմանագծման հարցեր քննարկելու համար։ Այսինքն, հանդիպումներն այլևս ոչ թե երրորդ երկրում են լինելու, այլ պետական սահմանին։ Առաջին օրվանից ասել եմ, որ երկու երկրների ներկայացուցիչների անհատական հանդիպումը կարևոր է։ Հավատում եմ, որ այս հանդիպումը կկայանա մոտ ապագայում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև հանդիպում անցկացնել արտգործնախարարների մակարդակով։ Ընդհանուր առմամբ, այս հանդիպումը շատ դրական եմ գնահատում։ Իհարկե, ոչ բոլոր հարցերը կարող են լուծվել մեկ օրում։ Պետք է ճշտել մանրամասները, որպեսզի գործընթացն ավելի դրական ընթանա»,- հավելել է Մամեդյարովը։ Նա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խնդրել է բնակչությանը նախապատրաստել խաղաղության։ Խոսքն, իհարկե, առաջին հերթին հայ ժողովրդին խաղաղության նախապատրաստելու մասին է։ Իհարկե, Ադրբեջանում կան նաև տարբեր կարծիքներ։ «Ինքնահռչակ ընդդիմադիր ուժերը նույնպես բողոքի ցույց են անում Հայաստանում։ Այսինքն, այս ամենը միանշանակ չի ընդունվելու։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք սրան։ Ադրբեջանի բնակչությունը հասկանում է, որ 44 օրյա պատերազմից հետո Ղարաբաղի հարցը լուծվել է, և այնտեղ ապրող հայերը պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանում բողոքի ակցիաներ են իրականացվում ռևանշիստական ուժերի կողմից։ Նրանք չեն ցանկանում, որ խաղաղություն հայտարարվի»,- ասել է նա։ |