«Այս մարդիկ են որոշելու սահմանազատման և սահմանագծման հարցերը». Գագիկ Համբարյան
![]() 453 Երեքշաբթի, 24 մայիսի, 2022 թ., 09:42 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի գրառումը. «Կոլաժում պատկերված մարդիկ են որոշելու Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցերը Հայաստանի կողմից... Որոշումն այդ մասին երեկ ստորագրել է Նիկոլ Անհողը... Ինչպես և սպասվում էր, մեր երկրի և հայության համար այդ շատ կարևոր գործին կապիտուլյանտ Նիկոլը նշանակել է մարդկանց, ովքեր պրոֆեսիոնալ չեն իրենց գործում... Ես որևէ բան չունեմ Շիրակի նախկին մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանի դեմ, ով հիմա զբաղեցնում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարարի պաշտոնը... Բայց մասնագիտությամբ բժիշկ Հովհաննեսն ի՞նչ է հասկանում դելիմիտացիայից և դեմարկացիայից... Սա ընդամենը մեկ օրինակ եմ բերում... Բազմաթիվ օգտատերեր նշում են, որ այդ հանձնաժողովի անդամներից շատերին լավ ճանաչում են և խիստ կասկածում են նրանց պրոֆեսիոնալիզմի պահով... Համոզված եմ, եթե Նիկոլ Անհողին և նրա տերերին հաջողվի առաջ տանել սահմանազատման և սահմանագծման այս հակահայկական ծրագիրը, որը մեզ համար ավարտվելու է աղետով, ապա Նիկոլը նրանց է մեղադրելու ամեն ինչում հայտարարելով՝ «Թիվ մեկ պատասխանատուն ես էի, բայց թիվ մեկ մեղավորը ես չեմ...»: Լավ կլինի այս հանձնաժողովի անդամները հասկանալով, թե կապիտուլյանտ Նիկոլն իրենց վրա ինչ վտանգավոր և անպատվաբեր պարտավորություններ է դնելու, հրաժարվեն մաս կազմել հողատուի ապազգային ծրագրի մաս կազմելու պարտականություններից...»: Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան |