Երկրի վրա մնացել է ընդամենը 10 շաբաթվա ցորենի պահուստ
Աշխարհի պահեստներում ընդամենը մոտ 10 շաբաթվա ցորեն է մնացել ուկրաինական հակամարտության և այն պատճառով, որ վերջին շաբաթներին Հնդկաստանն արգելել է ցորենի արտահանումը։ Այս մասին հայտարարել է Gro Intelligence գյուղատնտեսական վերլուծական ընկերության գլխավոր տնօրեն Սառա Մենքերը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։
Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը, նրա խոսքով, «միայն յուղ լցրեց» այս խնդրին:
«Ուզում եմ ուղղակիորեն ասել, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը պարենային անվտանգության ճգնաժամ չառաջացրեց: Այն պարզապես յուղ լցրեց կրակի վրա, որը երկար ժամանակ մարում էր: Ճգնաժամը, որը մենք հայտնաբերեցինք COVID-ից շատ առաջ: 19-ի համաճարակը բացահայտեց մեր շղթաների մատակարարումների փխրունությունը»,- ասել է Մենքերը։
Նա հավելել է, որ «նույնիսկ եթե պատերազմն ավարտվի վաղը, մեր պարենային անվտանգության խնդիրը արագ չի վերանա առանց համաձայնեցված գործողությունների»:
Աշխարհում 400 միլիոն մարդ հայտնվել է «պարենային ռիսկերի» գոտում։
«Այսօր պայմաններն ավելի վատն են, քան 2007-ին և 2008-ին: Կարևոր է նշել, որ հացահատիկի պաշարները ներկայումս ամենացածրն են, որ երբևէ տեսել են աշխարհում, մինչդեռ պարարտանյութի հասանելիությունը խիստ սահմանափակ է, և այն տարածքներում, որտեղ հացահատիկ են մշակում, վերջին 20 տարվա ամենածայրահեղ երաշտն է: Նմանատիպ խնդիրները վերաբերում են նաև եգիպտացորենին և այլ հացահատիկներին: Կառավարության գնահատականները չեն համընկնում», - ասել է Մենքերը:
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեղադրեց Ռուսաստանին Ուկրաինայից ցորենի արտահանումն արգելափակելու մեջ, ինչը Ռուսաստանը կտրականապես հերքեց։ Բլինքենը պնդում էր, որ Մոսկվան օգտագործում է ցորենը՝ որպես զենք։