Եվս մեկ թուրքական բանկ սկսել է ընդունել ռուսական Mir քարտերը
Թուրքիայում արդեն չորրորդ խոշոր բանկը միացել է ռուսական Mir վճարային համակարգի քարտերի ընդունմանը, հայտնում է ATOR-ը։
Մայիսի վերջին DenizBank-ը հետևել է Ziraat Bankası, Vakıfbank և Iş Bankası վարկային կազմակերպությունների օրինակին, որոնք արդեն ընդունում են Mir քարտերը։ «Այս ինտեգրման շնորհիվ մեր գործընկերները՝ առևտրի և սպասարկման ձեռնարկությունները, կկարողանան հեշտությամբ վճարումներ ստանալ ռուս զբոսաշրջիկներից»,- պարզաբանել է նա՝ նշելով, որ դա աջակցում է երկրի տնտեսությանը։
Տվյալների համաձայն՝ այժմ DenizBank-ն իր գրեթե բոլոր բանկոմատները միացրել է Mir-ին, սակայն տերմինալները՝ մասամբ, ուստի ռուսական քարտերը կարող են ինչ-որ տեղ չընդունվել։ Սարքերի ծրագրակազմը դեռ թարմացվում է: Միևնույն ժամանակ, մի շարք բանկեր, որոնք ընդունում են Թուրքիայում Mir-ն, ստիպված են ենթարկվել Ռուսաստանից որոշ վարկային հաստատությունների նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանափակումներին։