«Թուրք-ադրբեջանական «կառուցողական գործընկերների» վերջին շաբաթվա «խաղաղասիրական» գործողությունները». Աբովյան
![]() 768 Երկուշաբթի, 06 հունիսի, 2022 թ., 15:30 ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Քանզի ՀՀ ներկայիս «գերխաղաղասեր» իշխանությունն ինքնամոռաց վազելով սլանում է դեպի թուրք-ադրբեջանական «խաղաղություն դարաշրջան»՝ հարկ եմ համարում պարզապես հիշեցնել «հպարտ քաղաքացիներին», թե ինչ «խաղաղասիրական» գործողություններ են իրականացրել, օրինակ, միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում իրենց թուրք-ադրբեջանական «կառուցողական գործընկերները»։ 1. Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը կրկին հավակնություններ է արտահայտել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ, մասնավորապես, Սյունիքի՝ անվանելով հայկական տարածքներն «ադրբեջանական պատմական տարածքներ»։ Ասեմ ավելին՝ համաձայն Ադրբեջանի պետական կոնցեպտի՝ «ադրբեջանական» տարածքներ են համարվում Երևանը, Գեղարքունիքը, Տավուշը, Սյունիքը, Արարատը, Սևանը և այլն։ 2. Թուրքիայի և Ադրբեջանի ԶՈւ-երն անցկացրեցին հերթական համատեղ զորավարժությունները հայկական սահմանների մոտակայքում։ 3. Ադրբեջանն ակտիվորեն կառուցում է ռազմական ենթակառուցվածքներ Հայաստանի և Արցախի օկուպացված տարածքներում։ 4. Ադրբեջանը կրկին կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ, որի արդյունքում զոհվեց հայ մարտիկ (Աստված լուսավորի նահատակված հերոսի հոգին)։ 5. Թուրքիայի ԶՈւ-րը սկսել են ռազմական գործողություններ Սիրիայի հյուսիսում՝ ներխուժելով Սիրիայի ինքնիշխան տարածքներ։ 6. Թուրքիան սպառնում է սկսել ռազմական գործողություններ Հունաստանի դեմ, այսպես կոչված, «Էգեյան քեյսի» ներքո։ 7. Թուրք-ադրբեջանական տեռորիստական ոհմակի ներկայացուցիչներն իրենց կառավարությունների հովանու ներքո անցկացրել են Ստամբուլում ինչ-որ իբր «գիտաժողով», որի հիմնական նպատակն էր կրկին հերքել Հայոց ցեղասպանութուն իրողությունը։ Այսպիսին էր անցած շաբաթը վայրենի և հայասպան թուրքերի և ադրբեջանցիների համար։ Պարզապես հիշեցնեմ, որ Հայաստանի «ժողովրդական» իշխանությունները հենց այս հակահայ մարդասպան աննասուների հետ են կառուցում «խաղաղություն դարաշրջան»։ Հետևությունները թողնում եմ ձեզ։ Հ. Գ. Ապագա Կա... վայելե՛ք»։ Աղբյուրը` Արման Աբովյան |