«Ավելի ճիշտ կլինի՝ իրենց ոչ թե կոչեր անենք վերադառնալու, այլ վերանայենք աշխատավարձը»․ Վիլեն Գաբրիելյան
![]() 251 Չորեքշաբթի, 06 հուլիսի, 2022 թ., 17:06 ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն ԱԺ ամբիոնից ելույթի սկզբում անդրադարձավ ընդդիմությանը. «Ես հասկանում եմ, որ որոշակի կարոտով եք վերաբերվում աջ կողմում նստած մեր գործընկերներին: Ինչ վերաբերում է ընդդիմադիրներին, ավելի ճիշտ կլինի՝ մենք իրենց ոչ թե կոչեր անենք վերադառնալու, ավելի լավ է՝ վերանայենք նրանց աշխատավարձը: Ի վերջո ինչի՞ համար էն էս մարդիկ էսքան ժամանակ աշխատավարձ ստացել»: Այնուհետև կարծիք հայտնելով քննարկման ներկայացված «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին աղմկահարույց օրենքի վերաբերյալ, որով ԳՇ պետը միաժամանակ պաշտանության նախարարի առաջին տեղակալն է հանդիսանալու, նա ասաց. «Խնդիրը ներկայիս Սահմանադրոթյան մեջ է՝ ՀՀ պաշտպանության մասին օրենքում, որով ըստ էության Պաշտպանության նախարարը պատասխանատվություն է կրում նախապատերազմական իրավիճակում բանակին պատերազմի նախապատրաստելու համար, իսկ վճռական պահին փաստացի դուրս է մնում ղեկավարուման ուղղահայացից: Առաջարկվող նախագծով խնդիրը որոշակիորեն շտկվում է»: |