«Մենք դեռ ընտրությունների կեղծիքներ ու ընտրակաշառքներ էլ ենք տեսնելու գործող իշխանության կատարմամբ»․ Ստեփան Դանիելյան
![]() 347 Հինգշաբթի, 21 հուլիսի, 2022 թ., 00:20 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանի գրառումը․ «Քանի որ ամառային արձակուրդների պատճառով ներքաղաքական պայքարը, կամ այն, ինչը շատերն անվանում են ներքաղաքական պայքար, ներծծվել է շոգի մեջ, կարելի է խոսել ավելի հիմնարարար թեմաներից, մի կողմ դեռ դնելով Արցախի խնդիրը: Սակայն, մինչ այդ, վերհիշենք վերջին 30 տարիների ներքաղաքական կյանքի շարժիչ լծակների մասին: Բնական է, երբ հանրային կարծիքը համարում է, որ եղած սեփականությունն անօրինական է ու անարդար, ապա քաղաքական դաշտի մի կողմից պետք է սպասարկեր այդ սեփականության շահերը՝ բիզնեսի ու իշխանության սերտաճման պայմաններում, իսկ օրվա ընդդիմությունը քննադատեր «թալանչիներին», խորհրդարանում ձայներ ստանալու համար, իսկ դրանից հետո գնար սեպարատ պայմանավորվածության հենց այդ «հանցավոր» իշխանության հետ, իր փոքրիկ փայը ստանալու համար: Սա էր իշխանության «հաճախորդների» ինստիտուտի էությունը: Աղբյուրը` Ստեփան Դանիելյան |