«Ադրբեջանի հաջորդ քայլն առավել քան կանխատեսելի է». Վարդան Բալյան
Երեքշաբթի, 02 օգոստոսի, 2022 թ., 16:42
Քաղաքական վերլուծաբան Վարդան Բալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Ադրբեջանի հաջորդ քայլն առավել քան կանխատեսելի է՝ Արցախի պաշտպանության բանակի զինաթափում, ըստ որում, պահանջի հասցեատերը կանխավ հայտնի է՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը: Վերջին շրջանում ադրբեջանական փորձագիտական հանրույթը և սոցմեդիան ակտիվորեն քննարկում են պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը՝ ձեռքերը լվանալ և Արցախի հարցով Բաքվի հետ պայմանավորվածությունների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ պատվիրակել Ռուսաստանին, ինչին ադրբեջանցիներն ընդդիմանալու են ամեն կերպ: Պատճառն առավել քան պարզ է ու հստակ՝ Հայաստանի հետ ստացվում է, կարողանում են խոսել ռազմական սպառնալիքի լեզվով:
Երեկվա դեպքերը լրացուցիչ ապացույց՝ հայկական ժամկետային վերջին զինծառայողներին հրատապ կարգով տեղափոխում են Արցախի հանրապետությունից: Սրանք ներսում առյուծ են ձևանում, դրսում կատու են՝ փիսիկ»: