Բարաք Օբամայի և Ջո Բայդենի նախագահության օրոք ԱՄՆ-ն Իրանին փոխանցել է 1.7 միլիարդ դոլար կանխիկ՝ «դատարկելով ամերիկյան բանկերը», գրել է Սպիտակ տան քարտուղար Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական հարթակում։
«Իրանի հետ կնքվող համաձայնագիրը շատ ավելի լավը կլինի, քան JCPOA-ն՝ այսպես կոչված «Իրանի միջուկային համաձայնագիրը», որը բանակցվել է Բարաք Հուսեյն Օբամայի և քնկոտ Ջո Բայդենի կողմից։ Դա մեր երկրի պատմության մեջ ամենավատ ազգային անվտանգության համաձայնագրերից մեկն էր։
Այն փաստացիորեն հարթեց ճանապարհն Իրանի համար՝ միջուկային զենք մշակելու համար։ Դա երբեք տեղի չի ունենա այն համաձայնագրի հետ, որի վրա մենք այժմ աշխատում ենք։ Այնուհետև նրանք Իրանին փոխանցեցին 1.7 միլիարդ դոլար կանխիկ՝ կանաչ թղթադրամներ, որոնք բեռնվեցին Boeing 757-ի վրա և ուղղակիորեն առաքվեցին Իրան, որպեսզի Իրանի ղեկավարությունը կարողանար ծախսել գումարը ըստ ցանկության։ Դրա համար նրանք դատարկեցին Վաշինգթոնի, Վիրջինիայի և Մերիլենդի բանկերում առկա բոլոր կանխիկ պահուստները։ Բանկիրները հետագայում ասացին, որ երբեք նման բան չեն տեսել։
Ավելին, հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ արգելաբացվեցին և վճարվեցին Իրանին։ Եթե ես չպատռեի այս «գործարքը», միջուկային զենքը վաղուց կօգտագործվեր Իսրայելի և ամբողջ Մերձավոր Արևելքի դեմ, այդ թվում՝ մեր սիրելի ամերիկյան ռազմական բազաների։
Կեղծ լրատվական գործակալությունները և «լրագրողները», ինչպիսին է Washington Post-ի Դեյվիդ Իգնատիուսը, դեռևս սիրում են գովաբանել JCPOA-ն, չնայած նրանք... լավ գիտեք, որ դա վտանգավոր ամոթ էր մեր երկրի համար։ Եթե գործարքը կնքվի Թրամփի օրոք, այն կապահովի իրական խաղաղություն, անվտանգություն և ապահովություն՝ ոչ միայն Իսրայելի և Մերձավոր Արևելքի, այլև Եվրոպայի, Ամերիկայի և ամբողջ աշխարհի համար։
Սա կլինի մի համաձայնագիր, որով ամբողջ աշխարհը կհպարտանա, այլ ոչ թե այն տարիների ամոթն ու նվաստացումը, որը մենք ստիպված ենք եղել կրել անգործունակ և վախկոտ ղեկավարության պատճառով։
Ես հաղթում եմ այս պատերազմը հաշվի մեծ տարբերությամբ։ Գործերը շատ լավ են ընթանում, մեր զինված ուժերը ցույց են տալիս զարմանալի արդյունքներ։ Եթե կարդաք կեղծ լուրերը՝ ձախողվող New York Times-ը, բացարձակապես սարսափելի և զզվելի Wall Street Journal-ը կամ գրեթե լուծարված, բարեբախտաբար, Washington Post-ը, կմտածեք, որ մենք պարտվում ենք։
Թշնամին լիովին շփոթված է։ Նրանք նույն «հաղորդագրություններն» են ստանում լրատվամիջոցներից, բայց նրանք լիովին գիտակցում են իրականությունը. նրանց նավատորմը լիովին ոչնչացված է, նրանց ռազմաօդային ուժերը ստիպված են թաքնվել մութ թռիչքուղիներում, նրանք գրեթե չունեն հակահրթիռային կամ հակաօդային սարքավորումներ, նախկին առաջնորդների մեծ մասն արդեն հեռացել է (և տեղի է ունեցել ռեժիմի փոփոխություն)։ Եվ ամենակարևորը՝ ՇՐՋԱՓԱԿՈՒՄԸ, որը մենք չենք վերացնի մինչև «ԳՈՐԾԱՐՔ» չլինի, ամբողջությամբ ոչնչացնում է Իրանը։
Նրանք օրական կորցնում են 500 միլիոն դոլար։ Սա անկայուն թիվ է, նույնիսկ կարճաժամկետ հեռանկարում։ Հակաամերիկյան կեղծ լուրերի լրատվամիջոցները հուսահատորեն ցանկանում են, որ Իրանը հաղթի, բայց դա երբեք տեղի չի ունենա, որովհետև ես իշխանության գլուխ եմ։ «Ինչպես այս ոչ հայրենասեր մարդիկ իրենց ողջ սահմանափակ էներգիան ներդրեցին ընտրություններում ինձ դեմ պայքարելու մեջ, նրանք հիմա նույնն են անում Իրանի հետ։ Արդյունքը նույնն է լինելու՝ այն արդեն իսկ այդպես է», - գրել է Թրամփը TruthSocial սոցիալական ցանցում։