«Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է կարգավորվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան». ՌԴ ԱԳՆ
![]() 859 Հինգշաբթի, 11 օգոստոսի, 2022 թ., 14:00 ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Իվան Նեչաևը հայտարարել է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը պետք է կարգավորվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան: «Վերահաստատում ենք բոլոր հարցերի կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան: Դա վերաբերում է նաև Լաչինի միջանցքի իրավիճակին, որը պետք է կարգավորվի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետով, որը նախատեսում է, որ, կողմերի համաձայնեցմամբ, մոտակա երեք տարում պետք է որոշվի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը ապահովող Լաչինի միջանցքով նոր երթուղու կառուցման ծրագիրը, որին պետք է հաջորդի ռուսական խաղաղապահ առաքելության վերատեղակայումը՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար»,- ասել է նա: |