Էդգար Ղազարյանը ՀՊՏՀ-ում աշխատանքից ազատվել է հուլիսի 7-ին․ ռեկտորի պարզաբանումը
![]() 298 Ուրբաթ, 26 օգոստոսի, 2022 թ., 20:54 ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը դեռևս հուլիսի 7-ին է ազատվել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում աշխատանքից։ Այս մասին armtimes.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը։ «Մենք, օրենքի պահանջին համապատասխան, աշխատանքի ժամկետը լրանալուց 10 օր առաջ ծանուցել ենք նրան այդ մասին և ունենք ծանուցման անդորրագրերը։ Հավելեմ, որ դեռևս հունիսի վերջին ենք ծանուցել, որ իր աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը լրանում է»,- պարզաբանել է Գալոյանը։ Դիանա Գալոյանի խոսքով՝ Ղազարյանը իր հետ չի հանդիպել։ Վերջինս նաև նշեց, որ Էդգար Ղազարյանը համալսարանում աշխատել է Կառավարման ամբիոնում՝ ընդհատումներով՝ կապված իր զբաղեցրած պաշտոնների հետ։ Նշենք՝ այսօր Էդգար Ղազարյանը aravot.am-ի հետ զրույցում էր ասել, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ղեկավարությունը որոշել է իրեն ազատել աշխատանքից՝ մեղադրելով բուհի ղեկավարությանը: |