«Խելացի ժողովուրդները սխալների համար հեռացնում են իշխանություններին». Արտակ Զաքարյան
![]() 296 Կիրակի, 28 օգոստոսի, 2022 թ., 10:21 ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է. ««Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» ադրբեջանա-թուրքական լոզունգի հերթական հետևանքը Բերձոր, Աղավնո, Սուս բնակավայրերի ու հարակից տարածքների հանձնումն էր Ադրբեջանին: Գիտեմ, որ շատերին դուր չի գալու այս գրառումը, բայց փաստերն ավելի դաժան են, որի պաագայում նախորդ իշխանությունների գործած ու չգործած բոլոր սխալները մեջբերողներին մնում է միայն կարեկցել՝ անուղղելի տգիտության համար: Խելացի ժողովուրդները սխալների համար հեռացնում են իշխանություններին՝ նրանց փոխարինելով ավելի պրոֆեսիոնալ, ավելի բանիմաց, ավելի փորձառու և ավելի պատասխանատու քաղաքական ուժերով: Ի սկզբանե հայերի մեծամասնությունը շատ լավ տեսնում ու հասկանում էր, որ պրոֆեսիոնալներին փոխարինել են դավաճաններն ու դիլետանտները: Բայց անտարբերությունը, անձնական նեղ խնդիրները, նախանձն ու չուզողությունը շատերին ստիպում էր պաշտպանել թուրքերի թավշյա դրածոներին և չընդունել, որ հեռացված «նախկին» իշխանությունները ազգային-պետական հարցերում ճիշտ էին: Հայաստանում խոշոր եղջերավոր ու մանր կճղակավոր կենդանիները միայն չեն գիտակցել, թե ինչպիսի ողբերգություն է տեղի ունեցել 2018թ. ապրիլ-մայիսից սկսած և շարունակում են նիկոլին պաշտպանել»: Աղբյուրը` Արտակ Զաքարյան |