««Խաղաղության պայմանագիրը» հայկական կողմի համար հանդիսանալու է համապարփակ կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ». Աբովյան
Երկուշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2022 թ., 14:48
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Պետք է հստակ հասկանալ, որ, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագիրը», ըստ էության, հանդիսանալու է հայկական կողմի համար համապարփակ կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ։
Այսինքն՝ հանդիսանալու է որպես իրավական հիմք, որպեսզի հենց մեր ձեռքերով լեգիտիմացվի Արցախի Հանրապետության կազմաքանդումը և Հայաստանի Հանրապետության մասնատումը։
Կարելի է փաստել, որ «խաղաղության պայմանագիրը» ոչ թե բացելու է «խաղաղության դարաշրջան», այլ հակառակը՝ Հայաստանը երաշխավորված ստանալու է մի իրավիճակ, որն անխուսափելի բելերու է Հայաստանի տարածքների կորստի՝ հօգուտ թուրք-ադրբեջանական տեռորիստական ոհմակի և հանդիսանալու է հիմք ապագա պատերազմի։
Բոլոր նրանք, ովքեր պնդում են, որ «խաղաղության պայմանագիր» կնքելուց հետո Ադրբեջանն ստանձնելու է «թղթով» պարտավորություններ կասեցնել իր հակահայկական նկրտումները, լտկիաբար ստում են և այդ պնդումների հեղինակների ճակատին կարող եք հանգիստ «ճպացնել» երկու փաստ։
1. Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը ԲԱԶՄԱԹԻՎ անգամ հայտարարել է, որ իրենց համար առաջնայինը հանդիսանում է ուժի գործոնը և իրենք ոչ մի միջազգային «փաստաթուղթ» չեն հաշվի առնելու իրենց «պետական» շահերն առաջ մղելու համար։
2. Ադրբեջանը շատ հանգիստ փաստացի չեղարկել է 2020թ. թվականի նոյեմբերի 10 համաձայնագիրը և խախտել է այդ «փասթաղթի» գրեթե բոլոր դրույթները և... հանգիստ մարսել է։ Շարունակելի...»: