«Այս ակնհայտ ճշմարտությունն այսօր բարձրաձայնել է Փաշինյանը». Սուրեն Սուրենյանց
![]() 242 Չորեքշաբթի, 07 սեպտեմբերի, 2022 թ., 17:54 Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի գրառումը․ «Փաշինյանը երկու նարատիվ ունի՝ արտաքին և ներքին լսարանների համար «Հայաստանը հույս ունի, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները հնարավոր կլինի կարգավորել Մոսկվայի օժանդակությամբ»: ▪︎ Նիկոլ Փաշինյան 07.05. 2022, Վլադիվոստոկ • Ես քանիցս արձանագրել եմ, որ հայ- թուրքական այսօրվա դիալոգի մոդեռատորը Մոսկվան է: Այդ մասին մի քանի անգամ ասել է նաև ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան: Այս ակնհայտ ճշմարտությունն այսօր բարձրաձայնել է Փաշինյանը՝ ակնկալելով Մոսկվայի օժանդակությունը: Այս համատեքստում հետաքրքիր է, թե ինչո՞ւ են մերձիշխանական քաղաքական ու փորձագիտական շրջանակները գեներացնում այն մոտավոր թեզը, թե հայ-թուրքական հաշտեցումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում ռուսական ազդեցության թուլացմանը: Փաստորեն, Փաշինյանը երկու նարատիվ ունի՝ արտաքին և ներքին լսարանների համար»: Աղբյուրը` Սուրեն Սուրենյանց |