Պուտինն անխուսափելի է համարում ապադոլարացման գործընթացը
Ռուսաստանում ապադոլարացման գործընթացն անխուսափելի է, երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 12-ին, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Պետության ղեկավարի խոսքով՝ պատժամիջոցների ֆոնին երկիրը կանգնած է ֆինանսական և տեխնոլոգիական ագրեսիայի առաջ։ Սակայն, ընդգծել է Պուտինը, Արևմուտքի ծրագրած «տնտեսական բլից-կրիգը» չաշխատեց։
Նա խոսել է նաև անվտանգության բարձիկի ստեղծման մասին՝ նշելով, որ առաջնայինը մակրոտնտեսական կայունության և դիմակայության պահպանումն է։
Պուտինն ասել է, որ մինչև տարեվերջ գնաճը կկազմի 12%, այս պահին բոլոր հիմքերը կան իրադարձությունների նման զարգացում ակնկալելու։
Նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը մտնում է աճի հետագիծ։ Երկրի բյուջեի վիճակն այժմ ավելի լավ է, քան G20-ի պետությունների ճնշող մեծամասնության պարագայում:
Ավելի վաղ Պուտինը հայտարարել էր, որ գործարարներին զգուշացրել է արտասահմանում գումար պահելու վտանգների մասին։ Նրա խոսքով, նրանց համար դաս կլինի արևմտյան երկրներում իրենց ունեցվածքի բռնագրավումը։