«Դիմում եմ ՔՊ-ական պատգամավորներին». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 193 Չորեքշաբթի, 14 սեպտեմբերի, 2022 թ., 16:36 ԱԺ նախկին պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի գրառումը․ «Հորդորում և դիմում եմ ԱԺ-ի ՔՊ-ական իրեն մարդ համարող պատգամավորներին։ Դուք շատ լավ տեղյակ եք, թե այս պահին ինչ է կատարվում Սյունիքում և Վայոց Ձորում, ես այդ մասին չեմ խոսի, քանի որ տեղեկատվության հանրայնացման խնդիր է։ Եթե դուք մարդ եք, ապա հենց հիմա դիմում գրեք ու դուրս եկեք խմբակցությունից ու դրան անվստահություն հայտնեք։ Եթե չէ, ուրեմն՝ ընդունեք, որ ոչ միայն մարդ չեք, այլ նաև հանցագործ եք։ Այո՛, շատ չոր եմ գրել ու դուք շատ լավ գիտեք ինչ եմ ասում։ Այս մասին ասել եմ ձեզ դեռ այդ խմբակցությունում եղած ժամանակ, բայց դուք ընտրեցիք ՀՀ կործանումն ու նիկոլի կողքը մնալու մոլուցքը, հիմա կտրում են երկիրը։ Կա՛մ հենց հիմա վճռական եղեք, կա՛մ դուք օր ու արև չեք ունենալու ու դա ապահովելու է գիտակից հայը՝ ձեզ խայտառակելով ու անարգելով»։ Աղբյուրը` Սոֆյա Հովսեփյան |