«Իսկ ինչո՞ւ Պուտինի բանակցային դիրքերը նույն Սոչիում, 2014 թ-ի եռակողմ հանդիպմանը, ուժեղ չէին»․ Վ․ Աթանեսյան
Չորեքշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2022 թ., 03:12
Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը գրում է. «Հայրենական ընդդիմության «ուղեղային կենտրոնը» նոր նարատիվ է շրջանառել․ Սոչիում Նիկոլ Փաշինյանի «պարտվողականության» պատճառով Պուտինի «բանակցային դիրքերը թույլ էին» և չկարողացավ պնդել, որ ամփոփիչ Հայտարարության մեջ ներառնվի ԼՂ կարգավիճակի հարցը։ Ենթադրենք՝ այդպես է։ Իսկ ինչո՞ւ Պուտինի բանակցային դիրքերը նույն Սոչիում 2014թ-ի դարձյալ եռակողմ հանդիպմանը ուժեղ չէին, չկարողացավ Ալիևին համոզել, որ ԼՂ կարգավիճակի հարցով հանրաքվե պետք է անցկացվի միայն ԼՂ բնակչության շրջանում, և Ադրբեջանը պարտավոր է անվերապահորեն ճանաչել արդյունքը՝ ինչպիսին էլ որ այն լինի։ Չէ՞ որ այդ ժամանակ Հայաստանի կեցվածքը պարտվողական չէր, Երևանը ԼՂ շուրջ հինգ շրջանների վերադարձը փոխկապակցում էր ԼՂ-ում հանրաքվեի անցկացմանը Բաքվի պաշտոնական համաձայնության հետ։ Ի դեպ, Սոչիի հանդիպման նախօրեին Պուտինը Հայաստանի իշխանություններին բավական կոշտ կշտամբեց այդ կեցվածքի համար և այսօրվա ստատուս-քվոյի պատճառ համարեց հենց «իր ճանապարհով գնալու» Երևանի անզիջում դիրքորոշումը»։