«Ռուսաստանը ոչ միայն չպետք է հաղթի այս պատերազմում, այլև չի հաղթի». Շոլց
Ուկրաինայի դեմ պատերազմում Ռուսաստանի հաղթանակը առայժմ քիչ հավանական է թվում։ Ռուսաստանի Դաշնությունը չպետք է հասնի իր նպատակներին մարտի դաշտում, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, փոխանցում է RBK-Ukraine-ը։
«Հաշվի առնելով Գերմանիայի կողմից հարձակման ենթարկված Ուկրաինային աջակցությունը, ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում, որ Ռուսաստանը ոչ միայն չպետք է հաղթի այս պատերազմում, այլև չի հաղթի»,- ասել է կանցլերը։
Նա վերահաստատել է Ուկրաինային աջակցելու իր խոստումն այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է։ Շոլցը հավելել է, որ Գերմանիան դա անում է ֆինանսապես, հումանիտար և զենք է մատակարարում Ուկրաինայի զինված ուժերին։ Այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանի Դաշնությունն այլևս հնարավորություն չի ունենա հաղթելու Ուկրաինային։
Շոլցը կրկնել է իր հանդիպման կարևորությունը Չինաստանի պետության ղեկավար և կուսակցության առաջնորդ Սի Ցզինպինի հետ, որտեղ երկուսն էլ նախազգուշացրել են միջուկային զենքի կիրառման դեմ: G20-ի երկրները նույնպես հայտարարեցին, որ այս պատերազմում միջուկային զենք չպետք է օգտագործվի։
Վերջերս Ինդոնեզիայում կայացած գագաթնաժողովում առաջատար արդյունաբերական երկրների խմբի ճնշող մեծամասնությունը, չնայած լուրջ տարաձայնություններին, խստորեն դատապարտեց Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը: