«Ըստ իմ վերլուծության՝ Մուրի Հայաստան գալն ունի երկու նպատակ». Արթուր Թովմասյան
![]() 320 Շաբաթ, 17 դեկտեմբերի, 2022 թ., 00:36 Հասարակական-քաղաքական գործիչ Արթուր Թովմասյանի գրառումը. «Օրեր առաջ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մեկնել էր Լոնդոն՝ MI6-ի ղեկավար Ռիչարդ Մուրի հետ խորհրդակցելու։ Նույն օրն ադրբեջանցի էկոլոգները և բնապահպանները փակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհը։ Այսօր, երբ ճանապարհի ապաշրջափակման հետ կապված իրավիճակը գրեթե հանգուցալուծված է, Հայաստան է ժամանել MI6-ի ղեկավար Ռիչարդ Մուրը և հանդիպել նիկոլի հետ: Ըստ իմ վերլուծության՝ Մուրի Հայաստան գալն ունի երկու նպատակ. առաջինը՝ իրենց ուզածով չի ընթացել, երկրորդը՝ Մուրը եկել է անձամբ ցուցումներ տալու, քանի որ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը դժգոհել է նիկոլից, ասել է թե՝ չի կատարում խոստումները: Կա ևս մեկ այլ տարբերակ, բայց դրա մասին ես չեմ խոսի... Պետք է զգոն լինել, քանի որ նման ֆիգուրի հայտնվելը Հայաստանում լավ բանի չի բերելու և նշանակում է մեկ բան՝ սադրանքները շուտով կշարունակվեն. հավաքական արևմուտքն իր նպատակից երբեք կանգ չի առնի»: Աղբյուրը` Արթուր Թովմասյան |