«Արցախում հումանիտար արտակարգ իրավիճակն անխուսափելի է». Թագուհի Թովմասյան
![]() 1381 Երեքշաբթի, 20 դեկտեմբերի, 2022 թ., 13:36 ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյան ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն ավելի քան 9 օր է՝ Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից: Շուրջ 120000 արցախցիներ կրում են հումանիտար ճգնաժամի ծանր հետևանքները: Արցախի Հանրապետության բուժհաստատություններում ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին շրջափակման հետևանքով չեն կարողանում տեղափոխել հայաստանյան բուժհաստատություններ և տրամադրել պատշաճ բուժօգնություն: Ցավոք, ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է... Ահազանգում եմ միջազգային գործընկերներիս՝ միջազգային հանրության կողմից անպատժելիության հետևանքով առաջիկայում արդեն ականատես ենք լինելու զանգվածային անդառնալի հետևանքների։ Բոլոր մատակարարումները, ելումուտն Արցախ պարզապես արգելափակված են։ Միջազգային հումանիտար իրավունքի այսպիսի աղաղակող խախտման հեղինակ Ադրբեջանը պետք է պատժվի։ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցները, միջազգային համապատասխան իրավաքաղաքական գործիքակազմի կիրառումը հրամայական են, որպեսզի հասնել ագրեսորից Արցախի 120000 բնակչության փրկության։ Այս իրավիճակում հատուկ խնդրանքով դիմել եմ Ռուսաստանի Դաշնության օմբուդսմեն Տ․ Ն․ Մոսկալկովային և ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման և մարդու իրավունքների գծով խորհրդի նախագահ Վ․ Ա․ Ֆադեևին, որպեսզի ռուս խաղաղապահների միջոցով ռուսական հումանիտար օգնություն ուղարկվի Արցախ։ Ներկայացրել եմ առաջնային անհրաժեշտության կարիքների ցանկը: Քաղաքակիրթ աշխարհը պարզապես իրավունք չունի անտարբեր գտնվել 120000 վտանգված կյանքի հանդեպ... Արցախում հումանիտար արտակարգ իրավիճակն անխուսափելի է...»: Աղբյուրը` Թագուհի Թովմասյան |