«ՌԴ-ն պատերազմ չի սկսի Լաչինի համար. 2000 խաղաղապահներ շրջապատված են 50000-անոց ադրբեջանական բանակով». Ալ. Իսկանդարյան
![]() 323 Երկուշաբթի, 26 դեկտեմբերի, 2022 թ., 22:48 «Լաչինի միջանցքն անպայման կբացեն։ Չգիտեմ՝ երբ, բայց կբացեն․միգուցե Ամանորից հետո: Հարցն այն է, թե դրա համար ինչ զիջումներ կարվեն։ Եվ պետք է հասկանալ, որ սա վերջին շրջափակումը չէ։ Ընթանում է հնարավորությունների գնահատում»,- Սերոբ Օհանյանի "Позиция" հաղորդման ժամանակ նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։ Իսկանդարյանի համոզմամբ, Ադրբեջանը լավ գիտի, թե որտեղ են կարմիր գծերը. նրանց հաջողվում է անպատժելիորեն սպանել հայերին, բայց եթե ռուսներին սպանեն, ապա ՌԴ կարձագանքի դրան։ «Ռուսաստանն այժմ Ղարաբաղի ժամանակը չունի, բացի դա, պետք է նայել իրադրությունը հաշվի առնել: Եկեք դատենք. Արցախում կա մոտ 2000 ռուս խաղաղապահ, նրանց շուրջը գտնվում է 50 հազար ադրբեջանցի։ Եթե անգամ հաշվի առնենք ռուս սահմանապահների և Գյումրիում տեղակայված ռազմաբազայի առկայությունը, դա բավարար չէ։ Իսկ պատկերացնել, որ տանկերը կհատեն ռուս-ադրբեջանական սահմանը և Դերբենտից կխուժեն Խաչմազ, իսկ ավիակիրները կմոտենան Ապշերոնին, դա լուրջ չէ» - կարծում է Իսկանդարյանը։ |